ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان  در رابطه با ایمنی ساختمان در برابر حوادث غیر مترقب ه­ای همچون زلزله، سیل و آتش سوزی و حریق ملاحظات ایمنی متعددی باید رعایت شوند. رشد روزافزون جمعیت و نیاز به مسکن و همچنین گسترش اماکن اداری، تجاری و … در کلان شهرها، افزایش ساخت و ساز را به دنبال داشته است. با استناد به آمار و ارقام، حوادث ارجاع شده به این سازمان، متأسفانه عدم آگاهی از اصول ایمنی ساختمان ها و بعضاً کوتاهی افراد مسئول، هرساله حوادث و سوانح تلخ بسیاری را موجب شده و خسارات مالی و جانی فراوانی را به شهروندان محترم تحمیل کرده است.

 سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به عنوان متولی ایمنی شهر، با توجه به رشد حریق و حوادث تلاش هایی را در قالب ارائه آیین نامه ها و مقررات حفظ ایمنی ساختمان انجام داده و سعی خود را معطوف به رعایت نکات ایمنی در معماری، ساختار و دسترسی کاربری های جدید و موجود شهری نموده است. ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان، در سه بخش ضوابط ایمنی معماری، ضوابط ایمنی تأسیسات مکانیکی و ضوابط ایمنی تأسیسات الکتریکی گردآوری در قالب مبحث 3 مقررات ملی ساختمان تصویب و ابلاغ شده است، که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان
ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

مقررات ایمنی سازمان آتش نشانی

ضوابط ارائه شده در اين دستورالعمل با در نظر گرفتن موارد فوق شامل ساختمان هایی با شرايط زير است:

 • ساختمان هاي با حداقل شش سقف.
 • ساختمان هاي با حداقل ده واحد در مجموع
 • ساختمان هاي با تعداد واحد كمتر از ده واحد وزير بناي حداقل ۲۰۰۰ مترمربع.
تعاريف :

1- مجتمع مسكوني : هر فضاي محصور كه شامل يك يا تعدداي بلوك مسكوني باشد.

۲- فضاي مانور عملياتي : به فضاهايي اطلاق مي گردد كه امكان حركت، چرخش و اجراي عمليات خودروهاي سنگين آتش نشاني درآن ميسر است.

۳- سيستم اعلام حريق عادي: هر نوع سيستم كشف و اعلام حريق كه داراي زون بندي هاي مختلف بوده و جهت تعيين مكان دقيق حريق امكاناتي نداشته و تنها مي توان از طريق چراغ هاي نشانگر (LED) از محل وقوع حريق مطلع گرديد.

۴- سيستم اعلام حريق آدرس پذير: هر نوع سيستم كشف و اعلام حريق كه داراي زون بندي هاي مختلف بوده و جهت مشخص نمودن مكان دقيق هر يك از اجزاء سيستم و نيز مكان وقوع حريق داراي امكاناتي از قبيل آدرس دهي است.

۵- ضد جرقه: هر نوع موتور يا وسيله الكتريكي كه در هنگام قطع و وصل جريان برق داراي تجهيزاتي بعنوان خفه كن جرقه باشد.

۶- سيستم تر: اين نوع سيستم اطفاء حريق همواره به يك منبع ذخيره تامين دائم آب آتش نشاني متصل بوده و درون سيستم لوله كشي، آب موجود مي باشد و با استفاده ازهر يك از سرنازل هاي متصل به شيلنگ هاي نواري يا لاستيكي، پمپ هاي مختص به اين سيستم به صورت اتوماتيك به كارافتاده و آب مورد نياز در سر نازلها را فراهم مي نمايد.

۷- سيستم خشك: اين سيستم مختص آتش نشاني است كه از خارج از مجموعه بوسيله خودرو هاي عملياتي اقدام به انتقال آب به درون اين سيستم نموده و آب مورد نياز در جعبه هاي F را فراهم مي نمايند.

۸- جعبه هاي F: اين جعبه ها درون تصرف طراحي و تعبيه مي گردد و داراي شيلنگ، قرقره، شيرفلكه، كوپلينگ و سرلوله سه حالته مي باشند.

۹- لوله هاي نواري: لوله ساده و متداول آتش نشاني است كه از الياف مصنوعي ساخته شده و داخل آن بوسيله لاستيك يا لاستيك مصنوعي و مشابه آن آستردار شده است. و لايه خارجي آن توسط پارچه اي از جنس الياف مصنوعي پوشيده شده و از داخل و خارج در برابر حرارت، جذب مواد آلاينده و سايش مقاوم مي باشد.

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

ضوابط آتش نشانی در ايمني محوطه و محوطه سازي

در هر كارگاه ساختماني مالك يا مسئول ساختمان موظف است اقدامات و تمهيدات لازم به منظور حفظ ايمني عمومي با توجه به ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان به شرح ذير را فراهم کند: تدارك و فراهم آوردن روشنايي كافي در فضاهاي محل فعاليت. محصور نمودن كارگاه به ويژه اطراف ديوارهاي خالي، گودالها و محل هاي خاكبرداري شده به وسيله تخته يا قالب فلزي رنگ آميزي شده. استقرار و نصب انواع تابلو هاي هشدار دهنده و بازدارنده (از نوع استاندارد) در تمامي نقاط كارگاه الزاميست.

دپو ÷مي بايست در داخل كارگاه و يا نزديك ترين مكان مناسب صورت گيرد و محل دپو ضايعات و مصالح با رعايت ساعات خلوت و با هماهنگي سازمان هاي ذيربط انجام پذيرد. در صورت لزوم به مسدود نمودن يا اشغال قسمتي از معابر عمومي به منظور دپو مصالح علاوه بر نصب علائم هشدار دهنده مورد نياز (از نوع استاندارد) و اخذ مجوز از مراجع ذيصلاح و نصب چراغ چشمك زن الزامي مي باشد.

در محل معابر عمومي انجام هر گونه عمليات جوشكاري، برشكاري و تخليه آهن آلات به هيچ وجه مجاز نمي باشد و مي بايست انجام اينگونه فعاليت ها در مكان مناسب ديگري كه فاقد خطرات جانبي باشد صورت گرفته و سپس مصالح مزبور به محل كار انتقال يابد. در ساختمان هاي در حال احداث و يا دردست تعمير مشرف به معابر عمومي و گذرها كه به نحوي خطر سقوط مصالح و اشياء بر روي عابرين وجود دارد، مي بايست مسير عبور عابرين مسدود و يا با استفاده از داربست هاي فلزي مقاوم، راهروهاي سر پوشيده مقاومي (مسقف) به صورت موقت با در نظر گرفتن عرض پياده رو و ارتفاع مناسب ساخته شود، سقف مذكور مي بايست تحمل بار و فشار ناشي از سقوط اشياء و اجسام را داشته باشد.

ضمنا داراي روشنايي مناسب در طول مدت شبانه روز باشد. به منظور جلوگيري از خطر برق گرفتگي ناشي از عوامل مختلف مي بايست تمهيدات لازم و ضروري جهت عايق كاري تابلو هاي برق موجود بعمل آيد. از پخت قير در معابر عمومي به سبب جلوگيري از بروز حوادث ناگوار احتمالي جدا خودداري به عمل آيد و در مقابل از عايق هاي مناسب ديگري كه بدين منظور ساخته شده استفاده گردد. احداث زيرزمين، انباري، چاه فاضلاب، ديوار حائل زيرزمين و…  در زير گذرگاه هاي عمومي ممنوع مي باشد.

ضوابط آتش نشانی مربوط به تاسيسات و طراحي موتور خانه

عبور لوله هاي تاسيساتي از محل درز انقطاع اكيدا” ممنوع مي باشد. توصيه مي گردد از قرار دادن بارها و تاسيسات سنگين در طبقات فوقاني خودداري گردد. تا مركز جرم ساختمان در پائين ترين سطح ممكن قرار گيرد. دودكشها و بادگيرهاي ساخته شده از مصالح بنايي و اجزاء مشابه نبايد بلندتر از ۱۵۰ سانتيمتر از كف بام باشد. تعبيه كليه تاسيسات حرارتي و برودتي در فضاهاي مشرف به معابر مجاز نمي باشد، و اين امر مي بايست در مكان هايي كه به دور از مسير تردد عموم است طراحي و اجراء گردد. در بناهايي كه نياز به طرح تاسيسات دارند نصب برق گير و اتصال به زمين آن طبق ضوابط و قوانين الزاميست.

براي هر يك از وسايل گازسوز گرمايشي در نظر گرفتن لوله دودكش مناسب و مستقل و نصب كلاهك ايمني ترجيحا از نوع H الزاميست. ورودي سيستم لوله كشي گاز به درون هر يك از واحدهاي مسكوني، تجاري و مي بايست مجهز به يك عدد شير كنترل به منظور قطع گاز در مواقع اضطراري باشد. سيستم لوله كشي گاز ساختمان مي بايست توسط شركت گاز مورد تائيد قرار گيرد. ضمنا كليه دستگاه های گازسوز مي بايست به شيركنترل و وسايل گرمايشي (شومينه ، بخاري ، آبگرمكن و به ترموكوپل مجهز گردند) بهترين موقعيت براي احداث موتورخانه ها، استقرار آنها در خارج از بناي اصلي يا در مجاورت يكي از جداره هاي خارجي ساختمان است، به نحوي كه موتورخانه از طريق پنجره به هواي آزاد راه يافته و از آن طريق تهويه طبيعي نيز داشته باشد.

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان
ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

ضوابط آتش نشانی مربوط به استفاده از نماي شيشه اي

استفاده از نماي شيشه اي درصورت استفاده از شيشه هاي سكوريت با نوار دور شيشه يا مواد قابل انعطاف ترجيحا در اشكال منظم به صورتي كه نماي شيشه اي از بر ساختمان پيش آمدگي نداشته باشد و همچنين درصورت تعبيه حفاظ و آستانه بمنظور ريزش در سقف همكف ، مجاز مي باشد.

۲- از داخل ساختمان پشت به نماي شيشه از كف تمام شده در هر طبقه جان پناه با مصالح مقاوم به ارتفاع ۸۰ سانتيمتر اجراء گردد.

۳- استفاده از كوپل طلق دار به جاي شيشه در قسمت نورگير پشت بام ضروريست و در صورت استفاده از شيشه ، تعبيه آستانه ريزش با قاب فلزي مقاوم در زير شيشه هاي نورگير ساختمان الزامي مي باشد.

۴- در صورتيكه سنگ ها بصورت پلاك قائم نصب شوند بايد با تعبيه اسكوپ و يا مهار مناسب ديگري از جدا شدن و فروريختن آنها جلوگيري شود.

۵- اعضاء و قطعات غير سازه اي بخصوص قطعات نما و شيشه ها بگونه اي طراحي و اجراء گردند كه در هنگام حوادث از سازه جدا نشده و با فروريختن خود باعث بروز خسارات و حوادث ناگوار جاني نگردند.

ضوابط آتش نشانی مربوط به جان پناه ها

ارتفاع جان پناه اطراف بام ها، بالكن ها، تراس ها، پله ها، پرتگاه ها از كف تمام شده در صورتيكه ضخامت ديوار آنها ۱۰ و ۲۰ سانتيمتر باشد ، نبايد به ترتيب از ۵۰ و ۹۰ سانتيمتر تجاوز نمايد. در صورت تجاوز ارتفاع از حدود فوق الذكر جان پناه بايد توسط عناصر قائم فولادي و يا بتون آرمه نگهداري شده و در كف بام يا بالكن گير داده شوند. جان پناه نرده اي بگونه اي اجراء گردد كه نرده هاي آن بصورت عمودي بوده و حداكثر فاصله بين آنها ۱۰ سانتيمتر باشد استفاده از اشياء تيز و برنده بعنوان حفاظ و جان پناه مجاز نمي باشد. ارتفاع نرده راه پله نبايد از ۷۵ سانتيمتر كمتر و از ۸۵ سانتيمتر بيشتر باشد.

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

ضوابط آتش نشانی ايمني در اجراي آسانسور و پله هاي برقي

طراحي و اجراي آسانسور در داخل دوربندي پلكانها ممنوع مي باشد ، همچنين درب آسانسورها نبايد در مسير راه خروج (ازيك پلكان به پلكان ديگر) باز شود. ضروري است ايستگاه مشترك پلكان و آسانسور در پاركينگ و ساير طبقات به منظور جلوگيري از ورود دود و گازهاي سمي ناشي از حريق به دستگاه پلكان و آسانسور، توسط مصالح مقاوم در برابر حريق و دود دور بندي گردد.

ديوارهاي جانبي آسانسور، خود ايستا و مقاوم در برابر حريق اجراء گردد. استفاده از داكت آسانسور جهت عبور لوله هاي آب، گاز، كابلهاي برق، فاضلاب و هر گونه روزنه و دريچه به چاه آسانسور به غير از درب ورودي به چاه غيرمجاز مي باشد. موتورخانه آسانسور بايد داراي اتاق مستقل با درب مجهز به قفل سوئيچي و پنجره باشد.

ضمنا بر روي درب آن پنجره مشبك فلزی ۲×۲ سانتيمتر باشد. در نظرگرفتن سيستم ارتينگ براي آسانسور الزامي است. در صورتي كه سيستم كشف و اعلام حريق در پيرامون پله برقي تعبيه شده باشد ، بايد به نحوي به سيستم كنترل پله برقي مرتبط و متصل گردد تا هنگام عملكرد اين سيستم پله برقي هم جهت با ورود افراد به مجموعه متوقف شده و پله برقي در جهت تخليه افراد از ساختمان حركت نمايد. آسانسوها و پله هاي برقي مي بايست علاوه بر اتصال به شبكه برق شهري به ژنراتور برق اضطراري نيز متصل گردند تا درصورت قطع برق از شبكه شهري، ژنراتور برق مورد نياز آسانسورها و پله هاي برقي را تامين نمايد.

فضاي موتورخانه آسانسور مي بايست به اندازه ايي در نظر گرفته شده باشد كه امكان جاي دادن كليه تجهيزات مربوط به آسانسور و همچنين تردد ايمن افراد مسئول جهت تعميرات احتمالي را دارا باشد. استفاده از ديوارهاي كاذب يا غير مقاوم در برابر حريق جهت ساخت اتاقك آسانسور اكيدا ممنوع مي باشد. استفاده از آسانسور حمل خودرو در پاركينگهاي زيرزمين (يك طبقه زير همكف) با رعايت ضوابط مبحث سوم مقررات ملي ساختمان مربوط به راههاي خروج براي افراد پياده بلامانع است.

ولي درصورتيكه پاركينگ بيش از يك طبقه زير همكف را اشغال نمايد، طبقات بالايي نمي توانند كاربري ديگري غير از پاركينگ داشته باشند. ضمنا رعايت ضوابط مربوط به مبحث پانزدهم مقررات ملي ساختمان دراين خصوص الزامي مي باشد. اخذ گواهي ايمني كيفيت از شركت بازرسي و كنترل كيفيت يا مراجع ذيصلاح به هنگام اتمام كار ضروريست و ارائه تصوير گواهي اخذ شده به سازمان جهت ثبت در سوابق الزاميست.

نصب كفپوش لاستيكي به ضخامت حداقل ۶ ميليمتر و به ابعاد مناسب به صورت ثابت مقابل تابلو كنترل آسانسور ضروري است. دستورالعمل نحوه عملكرد سيستم آسانسور در اتاقك نصب گردد. كابل تغذيه برق آسانسور مي بايست مستقل باشد تا چنانچه بر اثر بروز هر گونه حادثه احتمالي و قطع جريان برق قسمتهاي مختلف ، سيستم برق آسانسور همچنان برقرار و فعال باشد.

طراحي و اجراي سيستم كشف و اعلام حريق از نوع دستي و اتوماتيك با تجهيزات سمعي و بصري در اتاقك آسانسور الزامي است. نصب علائم ايمني به منظور پيشگيري از سقوط افراد به داخل چاه آسانسور و پله برقي ضرروي مي باشد نصب علائم راهنماي آسانسور و پله برقي در مكانهاي مناسب بنحويكه در تمامي ساعات شبانه روز و با قطع برق به سهولت قابل رويت و تشخيص باشد.

ضوابط آتش نشانی طراحي پله عمومي و راههاي خروج

پله اضطراري مي بايست تا پشت بام آخرين طبقه ادامه داشته و مجهز به درب بازشو مقاوم در برابر حريق به طرف پشت بوده و داراي قفل و دستگيره همانند درب طبقات باشد. در پله اضطراري بايد از نور طبيعي به عنوان روشنايي استفاده شود و علاوه بر آن مي بايست مجهز به برق شهري و برق اضطراري نيز باشد. نصب تابلوهاي راهنماي شماره طبقات ، دسترسي ها و راههاي خروج عادي و اضطراري و همچنين علائم هشدار دهنده و باز دارنده از نوع استاندارد و مناسب به همراه نشانه هاي تصويري و نوارهاي راهنماي شب تاب ، در طول مسيرها و مكانها الزاميست. قفل و دستگيره درب طبقه همكف مشرف به فضاي باز مي بايست در طرف پلكان نصب و بازشوي درب به طرف فضاي بيرون منظور گردد استفاده از دربهاي گردان و كشويي براي اين منظور اكيدا ممنوع مي باشد. درب پله ها مي بايست بگونه اي طراحي و اجراء گردد كه مانع عبور اشغال كنندگان در پاگردها نشود.

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

ضوابط آتش نشانی مربوط به سيستم آب آتش نشاني

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

سيستم تر در ضوابط آتش نشانی

 در هر قسمت از ساختمان طراحي سيستم آب آتش نشاني مي بايست بنحوي باشد كه با استفاده از هر يك از جعبه هاي F در هر قسمت از ساختمان بوستر پمپ هاي مختص اين سيستم به صورت اتوماتيك به كار افتاده و آب مورد نياز در سرنازل ها را تامين نمايد. ساختمان هاي مشمول اين دستورالعمل ، نياز به طراحي و اجراي سيستم آب آتش نشاني (سيستم تر) دارند. حداكثر فاصله دو جعبه دريك طبقه ۴۰ متر ميباشد. حداقل طول شيلنگ مورد استفاده درجعبه هاي F، ۲۰متر مي باشد. طول شيلنگ لاستيكي مخصوص جعبه هاي مي بايست بگونه اي انتخاب و نصب گردد كه تمامي زواياي هريك از واحدها را بصورت كامل و صد درصد پوشش دهد

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

سيستم كشف و اعلام حريق

به لحاظ اطلاع به موقع از وقوع حريق و تسريع در عمليات اطفايي، طراحي و اجراي اصولي سيستم هاي كشف و اعلام حريق از نوع دستي و اتوماتيك استاندارد و متناسب با نوع كاربري، درآگاهي بموقع از خطر موثر بوده و پيش از رسيدن محيط به لحظه بحراني فرصت لازم براي عمليات مبارزه با آتش سوزي را فراهم مي نمايد.

لذا تجهيز كليه قسمتها در ساختمانهاي مشمول اين دستورالعمل به اين سيستم به نحوي كه پوشش صددرصد محيط را فراهم نمايد الزامي است و در اين راستا رعايت نكات ذيل ضروري مي باشد : هر ناحيه از حريق مي باسيت منطقه بندي و به يك Zone متصل گرديده، و علاوه بر آن موارد ذيل رعايت گردد: اگر كل مساحت كف ساختمان ۳۰۰۰ متر مربع يا كمتر است مي توان آن را يك زون فرض كرد. حداكثر مساحت يك زون در يك طبقه نبايد بيشتر از ۲۰۰۰ متر مربع باشد.حداكثر مسافتي كه يك فرد در داخل يك زون حركت مي كند تا محل دقيق حريق را رويت نمايد نمي بايست بيشتر از ۳۰ متر باشد.

درمواردي كه يك ساختمان داراي تصرف هاي گوناگوني است، هر نوع تصرف بايد به عنوان يك زون جداگانه تلقي گردد. يك زون نبايد بيشتر از يك طبقه را شامل گردد. در مكان هايي كه پله اضطراري و يا راه فرار در پشت يك بخش قرار گرفته كه آن بخش و راه فرار در يك منطقه ازحريق قرار دارند، مي بايست راه پله يك زون مجزا در نظر گرفته شود.

اگر يك زون قسمتهاي مختلفي را پوشش مي دهد، در چنين شرايطي شروع زون هاي ديگر در انتهاي ديوار هر زون درنظر گر فته شود. در فضاهاي خالي كه كمتر از ۸۰ سانتي متر ارتفاع دارند ، تنها در صورتي كاشف اعلام حريق قرار مي گيرد كه احتمال گسترش شديد آتش سوزي وجود دارد.

ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان

خدمات شرکت فنی مهندسی رومی

برای طراحی دکوراسیون داخلی باید به مجموعه و افراد متخصص اطمینان کنیم. اطمینان همیشه با ملاحظه نمونه کارها و سابقه تیم های مجری دکوراسیون داخلی شکل می گیرد. دانش و تجربه دو عاملی هستند که ما را در جهت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب و همچنین اجرای بی نقص آن از جنبه های مختلف همچون سقف کاذب، کمک خواهد کرد. شرکت فنی مهندسی رومی با همراهی گروه معماران و مهندسین مجرب در مجموعه خود، آمادگی ارائه تمامی خدمات مربوط به ساخت و ساز، بازسازی، طراحی دکوراسیون و همچنین ارائه مشاوره برای پیگیری امور شهرداری و همچنین رعایت و اجرای ضوابط آتش نشانی در مورد ایمنی ساختمان است.

خاکبرداری و پایدارسازی گود

خاکبرداری و پایدارسازی گود

خاکبرداری و پایدارسازی گود | نکات گود برداری | روش های پایدارسازی گود | شرکت مهندسین رومی مشاور و مجری پایدارسازی گودهای عمیق

خاکبرداری و پایدارسازی گود

خاکبرداری و پایدارسازی گود

گودبرداری

گودبرداری یکی از مراحل اولیه احداث ساختمان است. که به جهت تحقق اهداف گوناگونی چون تخریب سازه فرسوده، حفاظت از فنداسیون در برابر یخبندان، احداث کانال، مخازن زیرزمینی و پارکینگ انجام می شود؛ و به دلیل حساسیت بسیاری که دارد حتما باید با رعایت استانداردها و معیارهای همه جانبه انجام شود تا با خسارت های جانی و مالی مواجه نشویم.

 از آن جا که گودبرداری بیش از هر چیز برای ایمنی و احداث پی ساختمان انجام می شود، رسیدن به خاک بکر و سفت در گودبرداری از الزامات فرایند گوبرداری است که با توجه به جزئیات نقشه و دستورالعمل ناظر انجام می شود.

نکات اجرایی گودبرداری

نکات جرایی به دو مرحله تقسیم می شود:

 • نکات قبل از شروع خاکبرداری
 • نکات حین خاکبرداری
 • قبل از شروع گودبرداری
 • استعلام تاسیسات شهری از ارگان های مربوطه
 • انجام سونداژ و نمونه برداری
 • کسب اطلاع از چاه های موجود در اطراف محل گودبرداری

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

نکات حین گودبرداری

  دیواره های گود در بازه های زمانی مختلف باید بازدید و بررسی شوند، ازجمله:

 • بعد از بارندگی های شدید و سیلاب
 • بعد از وقوع طوفان های شدید، سیل و زلزله
 • بعد از یخبندان های شدید
 • بعد از هرگونه عملیات انفجاری
 • بعد از وارد آمدن بارهای استاتیکی یا دینامیکی از قبیل عبور وسایل نقلیه سنگین
 • بعد از مشاهده ریزش ناگهانی
 • بعد از وارد شدن صدمه اساسی به مهارها
 • بعد از ایجاد وقفه در فعالیت های ساختمانی
 • دیوارهای مشترک با ساختمان های مجاور؛
 • گودبرداری با بیل مکانیکی

یکی از رایج ترین روش های گودبردای که در عملیات ساختمان و خاکبرداری مورد استفاده قرار می گیرد، گودبرداری با بیل مکانیکی است. در گودبرداری با بیل مکانیکی امکان گودبرداری از فواصل دور امکان پذیر است و نیازی به وارد شدن ماشین و ابزار دیگری به داخل گود وجود ندارد.

 • گودبرداری به روش تاپ دان (Top-Down)

در این روش نوین که از سال 70 میلادی در ساختمان سازی رایج شده است، ابتدا المان های باربر قائم نصب می شود و سیستم سازه نگهبان از تراز طبیعی سطح زمین به واسطه شمع ها و دیوراهای حائل، قبل از انجام هر گونه عملیات خاکبرداری، ساخته می شود. در این روش که برخلاف روش های قدیمی گودبرداری ابتدا دیوارهای پیرامونی ساخته می شود، اجرای پروژه شتاب بیشتری به خود می گیرد و  معمولا پی ها، شمع ها و ستون ها از تراز زمین نصب می شود.

خاکبرداری و پایدارسازی گود
خاکبرداری و پایدارسازی گود

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

روش های پایدارسازی گود

 • پایدارسازی گود با روش میخ کوبی یا Soil Nailing

روش اجرای کار نیلینگ به این صورت است که ابتدا دیواره ها رگلاژ می شود. در مرحله بعد شبکه های مش های فولادی به وسیله میخ های 50 سانتی متر نصب و روی آن ها بتن پاشی انجام می شود. ضخامت بتن ها باید به 10 الی 15 سانتی متر برسد.

  مرحله بعدی حفاری گمانه ها و جا زدن میلگرد یا کابل است. در ادامه کار گمانه ها با دوغاب سیمان پر و پس از گیرش دوغاب هد نیل ها بسته می شود. در این سازوکار نیروی رانش خاک از طریق مش و شات به هد نیل اعمال و نیروی هد نیل ها از طریق نیل ها به توده خاک منتقل می شود؛ به عبارت دیگر از طریق سیستم نیلینگ مهار رانش خاک به خود خاک اتفاق می افتد.

 • پایدارسازی گود با روش خرپایی

این روش متدوال ترین روش پایدارسازی گود به خصوص گود های ساختمان های شهری است. روش کار بدین صورت است که قبل از خاکبرداری در محل دیوارهای گود، شمع هایی ایجاد می شود که ارتفاعی بیش از کف گود دارند و در نهایت اعضای قائم در شمع ها قرار می گیرند. در گام بعدی درون شمع را آرماتوربندی کرده و عضو قائم را در داخل شمع قرار می دهیم. با پیشرفت کار شمع ها بتن ریزی می شوند و با گذشت زمان و سخت شدن قسمت های تحتانی، المان های قائم را به صورت گیردار در داخل شمع قرار می دهیم.

 در مراحل پایانی خاک بین اعضای قائم و افقی خرپا را در سرتاسر امتداد دیواره برمی داریم. با هر درجه پیشرفت اعضای افقی و قطری را تا مرحله تکمیل خرپا، نصب می کنیم.

 • پایدارسازی گود با روش مهار متقابل

این روش شباهت هایی با روش خرپایی دارد. در این روش از پایدارسازی گود نیز اعضای قائم در داخل شمع هایی قرار می گیرند که ارتفاعشان بیش از ازتفاع گود است. قسمت تحتانی این اعضا که به شکل H یا I است، به صورت گیردار در داخل شمع های مهارشده واقع و بعد از جانمایی به کمک تیرها و المان های افقی به صورت خرپا به یکدیگر متصل می شوند تا به پایداری هم کمک کنند. این روش بیشتر مناسب گود های کم عرض است.

 • پایدارسازی گود با روش دوخت یا انکراژ (Tie Back or Anchor)

این روش پایدارسازی گود با روش مهاربندی یا نیلینگ، اشتراکاتی دارد. در روش انکراژ از کابل های مخصوص پیش تنیده و کابل های فولادی به جای میلگرد استفاده می شود؛ اما روش نیلینگ، روشی معمولی برای تثبیت دیواره های خاک به واسطه میلگردها، است. کابل های فولادی پس از تزریق دوغاب و همزمان با گیرش اولیه با بک های مخصوص کشیده می شوند و با گیرش نهایی دوغاب و آزاد شدن بک ها، کابل ها با نیروی پیش تنیده در راستای پایداری فشار مضاعفی به خاک وارد می کند.

 • پایدارسازی گود با روش اجرای شمع

برای پایداری گود با این روش، می توان شمع هایی پیش ساخته یا درجا ایجاد کرد. این کار بستگی به عوامل زیر دارد:

 • نوع خاک
 • سازه نگهبان گود
 • مشخصات گود

روش کار به این صورت است که در فواصل مشخص چاه هایی با قطر طراحی شده حفاری می شود و به واسطه شبکه آرماتور و بتن ریزی، سازه اصلی نگهبان تشکیل می شود. همچنین، می توان شمع ها را به حالت بتنی، فولادی یا چوبی انتخاب کرد.

خاکبرداری و پایدارسازی گود

خدمات شرکت رومی

  برای خاکبرداری و پایدارسازی گود باید به مجموعه و افراد متخصص اطمینان کنیم. اطمینان همیشه با ملاحظه نمونه کارها و سابقه تیم های مجری دکوراسیون داخلی شکل می گیرد. دانش و تجربه دو عاملی هستند که ما را در جهت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب و همچنین اجرای بی نقص آن از جنبه های مختلف همچون سقف کاذب، کمک خواهد کرد. شرکت فنی مهندسی رومی با همراهی گروه معماران و مهندسین مجرب در مجموعه خود، آمادگی ارائه تمامی خدمات مربوط به ساخت و ساز، بازسازی، طراحی دکوراسیون و همچنین ارائه مشاوره برای پیگیری امور شهرداری و همچنین اجرای عملیات خاکبرداری و پایدارسازی گود است.

گودبرداری چیست ؟

گودبرداری یکی از مراحل اولیه احداث ساختمان است که به جهت تحقق اهداف گوناگونی چون تخریب سازه فرسوده، حفاظت از فنداسیون در برابر یخبندان، احداث کانال، مخازن زیرزمینی و پارکینگ انجام می شود؛ و به دلیل حساسیت بسیاری که دارد حتما باید با رعایت استانداردها و معیارهای همه جانبه انجام شود تا با خسارت های جانی و مالی مواجه نشویم.

نکات قبل از شروع خاکبرداری چیست؟.

استعلام تاسیسات شهری از ارگان های مربوطه انجام سونداژ و نمونه برداری کسب اطلاع از چاه های موجود در اطراف محل گودبرداری

نکات حین خاکبرداری چیست؟

بعد از بارندگی های شدید و سیلاب بعد از وقوع طوفان های شدید، سیل و زلزله بعد از یخبندان های شدید بعد از هرگونه عملیات انفجاری بعد از وارد آمدن بارهای استاتیکی یا دینامیکی از قبیل عبور وسایل نقلیه سنگین بعد از مشاهده ریزش ناگهانی بعد از وارد شدن صدمه اساسی به مهارها بعد از ایجاد وقفه در فعالیت های ساختمانی دیوارهای مشترک با ساختمان های مجاور؛

سازه CFT

سازه CFT

اجرای سازه CFT | سازه CFT چیست | مزایا اقتصادی | مزایای فنی و اجرایی | مزایای رفتاری | طراحی و ساخت سازه های پرشده با بتن | شرکت مهندسین رومی

سازه CFT

سازه CFT

CFT (Concrete Filled Tube)، همان مقاطع فولادی پر شده با بتن است. این سازه گروهی از مقاطع مختلط است که از عملکرد مشترک فولاد در محیط  و بتن در بخش مرکزی برای باربری بهره می گیرد. وجه تمایز و نوآورانه سازه CFT ترکیب بتن و فولاد به جهت بهره برداری همزمان از مزیت های هر یک از مصالح فوق برای ایمنی هر چه بیشتر ساختمان است و حاصل آن سازه CFT است که مجموع ویژگی هایی برتر از سازه های مرسوم بتنی دارد.

  اولین استفاده ها از سازه CFT در ساختمان ها به اوایل قرن بیستم برمی گردد. در ابتدا برای حفاظت ستون های فولادی ساختمان در برابر حریق، فولاد را با لایه نازکی از بتن می پوشاندند؛ به مرور مشاهدات نشان داد که انجام این کار باعث افزایش مقاومت مقطع ستون می شود. بدین ترتیب استفاده از سازه CFT بیش از پیش در ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفت و تدریجا به دلیل مزیت های فراوان این سازه، با رواج بیشتر آن مواجهه بودیم؛ تا جایی که سازه CFT به کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن، چین، جنوب شرق آسیا نیز راه یافت.

اجرای سازه CFT

سازه های CFT از سه بخش ستون، تیر و بتن تشکیل شده است. نحوه اجرای آن نیز به این صورت است که بعد از اجرای فونداسیون با رعایت استانداردها، ستون های فولادی توخالی اجرا می شوند. بعد از این مرحله از اجرای سازه سی اف تی، داخل ستون ها با یکی از انواع بتن پر می شود. نوع بتن می تواند معمولی یا خود متراکم باشد و پس از خشک شدن بتن، تیرها با استفاده از اتصلات مخصوص جوشی یا پیچ و مهره ای نصب می شود.

مزایای سازه CFT

مجموع مزایای سازه CFT در سه دسته کلی تقسیم بندی می شود، که عبارتند از:

 • مزایای اقتصادی
 • مزایای فنی و اجرایی
 • مزایای رفتاری

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

مزایا اقتصادی سازه CFT

کاهش وزن فولاد مصرفی ستون در سازه CFT

 با کاهش میزان مصرفی فولاد در سازه CFT، علاوه بر بهبود کیفیت و عملکرد سازه، هزینه تمام شده طرح نیز کاهش خواهد یافت. همچنین ویژگی های رفتاری سازه CFT مانند استفاده بهینه از مقاومت فولاد و بتن، تعدیل کمانش موضعی بخش فولادی ستون افزایش عمر مفید و مقاومت بتن به دلیل محصور شدگی، نسبت های مجاز زیاد بعد به ضخامت و بهره مندی از ویژگی های مقاطع HSS سبب می شود برای دستیابی به مقاومت مورد نیاز مشخص، میزان فولاد مصرفی در اعضا با مقطع CFT نسبت به اعضا با مقطع فولادی تنها به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

کاهش هزینه و زمان ساخت و نصب در سازه CFT

  به دلایلی که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، با استفاده از سازه CFT در ساختمان ها، هزینه تمام شده و زمان نهایی تحویل پروژه کاهش می یابد.

حذف یا کاهش هزینه حفاظت ستون ها در برابر حریق در سازه CFT

  مقاومت عضو با مقطع فولادی توخالی حفاظت نشده در برابر حریق، برای یک ساختمان بلندمرتبه کمتر از سی دقیقه است. اما در سازه CFT که مقاطع فولادی با بتن پر شده اند، تغییرات دما در جدار فولادی با سرعت بسیار پایین تری رخ می دهد؛ و این ویژگی مقاومت عضو در برابر حریق را افزایش می دهد. از سوی دیگر در صورت از دست رفتن مقاومت مقطع فولادی، هسته بتنی بار ساختمان را تحمل و از فرو ریزش ناگهانی سازه جلوگیری می کند.

افزایش فضای مفید

  مقطع فولادی پر شده با بتن (سازه CFT) در مقایسه با مقطع مشابه فولادی یا بتنی، ابعاد کوچکتری دارد؛ این در حالی است که هر دو نوع مقطع مقاومت یکسانی دارند. این مزیت باعث افزایش فضای مفید داخلی سازه می شود و به منظور تامین پارکینگ مورد نیاز در طبقات زیرین، بسیار تاثیرگذار است.

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

سازه CFT

مزایای فنی و اجرایی

سازه CFT

بهبود کیفیت ساخت در سازه CFT

استفاده از مقاطع بسته توخالی دست ساز مشکلات متعددی دارند؛ مانند کج شدن ورق در وجوه مقطع، رو اداری بیش از مقادیر مجاز در ستون هایی که طول زیادی دارند، الزام استفاده از جوش نفوذی و احتمال به بار آمدن معایبی در جوشکاری سختی بازبینی جوش ها. اما استفاده از سازه CFT تمامی این مشکلات را برطرف می کند.

امکان استفاده از مقاطع ستون با ابعاد یکسان در ارتفاع

در طراحی سازه ها معمولا در طبقات بالاتر، مقاومت مورد نیاز ستون کاهش می یابد؛ در نتیجه مهندسین با هدف اقتصادی نمودن طرح، هر چند طبقه و پس از اختلاف قابل توجه مقاومت موجود مقطع و مقاومت مورد نیاز، به واسطه کاهش ابعاد مقطع ستون، مقاومت موجود را کاهش می دهند. اما این کار نیز چندان کم هزینه نیست و اجرای آن با سختی هایی همراه است که زمان اجرای پروژه را افزایش می دهد. با استفاده از CFT دیگر مسئله ای بابت کاهش مقاومت ستون در ارتفاع نخواهیم داشت.

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

مزایای فنی و اجرایی

مقاومت خمشی، محوری و برشی در سازه CFT

مقاومت فشاری موجود بتن نسبت به مقاومت کششی موجود آن بسیار بالاتر و تحت محصور شدگی سه محوره بهبود می یابد. از سوی دیگر فولاد مقاومت کششی بالایی دارد، اما مقطع فولادی ممکن است تحت فاشر به صورت موضعی کمانش کند. اما در سازه CFT، در مقاطع فولادی پر شده با بتن هر یک از این ویژگی ها متضاد توسط دیگری رفع می شود.

بهبود عملکرد بتن

استفاده از اثر محصور شدگی بتن با هدف بهبود خواص مقاومتی آن، یکی از دلایل و اهداف استفاده از بتن آرمه است. در بتن آرمه محصور شدگی بتن با به کارگیری المان خاموت میسر می شود. در سازه CFT می توان مقطع فولادی را به تعداد زیادی خاموت با فواصل بسیاری کم نسبت به یکدگیر تشبیه کرد؛ که در نتیجه اثر محصور شدگی بتن در این سازه به بهترین نحو تحقق می یابد.

شکل پذیری سازه CFT و ظرفیت استهلاک انرژی بالا

مقطع فولادی پرشده با بتن یا سازه CFT به دلیل عملکرد مختلط، ظرفیت استهلاک انرژی بیشتری در مقایسه با مقطع فولادی توخالی یا مقطع بتنی مسلح معادل را دارا است.

افزایش سختی جانبی عضو فشاری

یکی از کاربردهای سازه CFT جایگزینی آن با ستون دارای مقطع فولادی معمولی برای کنترل جابجایی جانبی سازه، است. برای انجام این کار بعد از اجرای مقطع فولادی، داخل آن با بتن پر می شود که این امر باعث افزایش سختی جانبی مفطع ستون می گردد.

سازه CFT

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

خدمات شرکت فنی مهندسی رومی

برای طراحی دکوراسیون داخلی باید به مجموعه و افراد متخصص اطمینان کنیم. اطمینان همیشه با ملاحظه نمونه کارها و سابقه تیم های مجری دکوراسیون داخلی شکل می گیرد. دانش و تجربه دو عاملی هستند که ما را در جهت انتخاب سبک دکوراسیون مناسب و همچنین اجرای بی نقص آن از جنبه های مختلف همچون سقف کاذب، کمک خواهد کرد. شرکت فنی مهندسی رومی با همراهی گروه معماران و مهندسین مجرب در مجموعه خود، آمادگی ارائه تمامی خدمات مربوط به ساخت و ساز، بازسازی، طراحی دکوراسیون و همچنین ارائه مشاوره برای پیگیری امور شهرداری، اجرای عملیات پایدارسازی گود و سازه CFT است.

سازه CFT چیست؟

همان مقاطع فولادی پر شده با بتن است. این سازه گروهی از مقاطع مختلط است که از عملکرد مشترک فولاد در محیط و بتن در بخش مرکزی برای باربری بهره می گیرد. وجه تمایز و نوآورانه سازه CFT ترکیب بتن و فولاد به جهت بهره برداری همزمان از مزیت های هر یک از مصالح فوق برای ایمنی هر چه بیشتر ساختمان است و حاصل آن سازه CFT است که مجموع ویژگی هایی برتر از سازه های مرسوم بتنی دارد.

اجرای سازه CFT:

سازه های CFT از سه بخش ستون، تیر و بتن تشکیل شده است. نحوه اجرای آن نیز به این صورت است که بعد از اجرای فونداسیون با رعایت استانداردها، ستون های فولادی توخالی اجرا می شوند. بعد از این مرحله از اجرای سازه CFT، داخل ستون ها با یکی از انواع بتن پر می شود. نوع بتن می تواند معمولی یا خود متراکم باشد و پس از خشک شدن بتن، تیرها با استفاده از اتصلات مخصوص جوشی یا پیچ و مهره ای نصب می شود.

مزایا اقتصادیCFT:

کاهش وزن فولاد مصرفی ستون،کاهش هزینه و زمان ساخت و نصب،حذف یا کاهش هزینه حفاظت ستون ها در برابر حریق،افزایش فضای مفید،

دیوار برشی

دیوار برشی

دیوار برشی | مزایا و معایب دیوار برشی و مراحل اجرای آن | مقاوم سازی ساختمان های بتنی و فولادی در برابر باد و زلزله با دیوار برشی | شرکت مهندسی رومی

دیوار برشی

تاریخچه دیوار برشی

دیوار یکی از قدیمی ترین اجزای سازه ای ساختمان به شمار می آید که از خانه های اولیه دست ساز بشر تا پیشرفته ترین سازه های مدرن همواره بخشی از اجزای ثابت سکونت گاه های انسان بوده است. با پیشرفت شناخت انسان از مخاطرات طبیعی همچون زلزله، طوفان های بادی و یا حتی نیروهای طبیعی – حاصل از وزن ساختمان – وارده بر ساختمان تدابیر مناسبی نیز برای رفع مخاطرات و ایمنی بیشتر ساکنین ساختمان اندیشیده شد.

دیوار برشی یکی از ابداعات مهندسین و معماران ساختمانی برای ایمنی هر چه بیشتر ساختمان های مدرن است که امروزه در بسیاری از پروژه های عمرانی و ساختمانی جایگاه ویژه ای دارد.

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

دیوار برشی چیست ؟

در محاسبات‌ سازه ساختمان ها (چه بتنی و چه فلزی و چه مختلط و ویژه)،استفاده از مهاربند(بادبندها) و دیوار برشی در ابعاد و مصرف بتن و فولاد نقش بسیار موثری ایفا می نماید.

Shear Wall یا دیوار برشی، دیواری است که از قطعات مهاری یا برشی ساخته شده است و در مقابله با  اثر بارهای جانبی وارده بر سازه بسیار موثر میباشد. با نظر به اهمیت دیوارهای برشی در رفع نیروهای جانبی، باید طراحی این دیوارها به صورتی باشد که مقاومت و شکل پذیری کافی را داشته باشند. با توجه به تجربه اجرای دیوار برشی می توان گفت که شکل مقطع دیوار بر رفتار آن اثرات بسیاری دارد. به عنوان مثال اگر دیواری در دو انتهای خود دارای بال باشد، از پایداری و از شکل پذیری بیشتری در مقایسه با دیوار بدون بال بخوردار است.

مکانیسم دیوار برشی به نحوی است که بارهای جانبی که در یک صفحه و در طول راستای قائم دیوار اعمال می شوند، به وسیله اعضای دیافراگم یا پسار، به دیوار منتقل می شوند. این دیوارها از چوب، بتن و مصالح بنایی ساخته می شوند.

دیوار برشی
دیوار برشی

انواع دیوار برشی

  دیوارهای برشی به کار رفته در سازه ها تا حدود زیادی به اندازه و شکل ساختمان بستگی دارد. دیوار برشی، خود، بر اساس شکل و مصالح به انواع مختلف تقسیم می شود.

دیوار برشی مونولیتیک

   مونولوتیک نوعی از دیوار برشی است که ساده ترین نوع این دیوار نیز محسوب می شود. این نوع به سه نوع کوتاه، اسکوات و طره ای تقسیم می شود.

  دیوار برشی جفت

    دیوار برشی جفت یا کاپل، نوعی است که در آن بازشدگی و منافذی وجود دارد که به عنوان مقطع های دیواری جداگانه رفتار می کنند. این نوع از دیوارهای برشی به وسیله تیرها و دال های متصل به هم جفت شده اند.

دیوار برشی تخت و کانالی

  این دسته بندی بر اساس سطح مقطع دیوارها انجام می گیرد که در دسته های صفحه ای، تخت، لبه دار و کانالی قرار دارند.

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

آرماتوربندی در دیوار برشی

آرماتورهای عمودی مورد نظر برای اجرای دیوار برشی  باید در مرحله اجرای آرماتوربندی فونداسیون در محلی که از قبل مشخص شده است، قرار گیرد. آرماتورهای عمودی دیوارهای برشی در هنگام اجرای آرماتوربندی فونداسیون در محل مشخص شده در پلان، قرار داده می شود.

آرماتور دیوار برشی، عموما بصورت یک سر خم و با فواصل مشخص شده در نقشه، در محل خود جای گذاری می شود. آرماتورهای عمودی ای که جهت اجرای دیوارهای برشی (و یا دیوارهای حائل) داخل فونداسیون قرار می گیرد، با نام آرماتور ریشه نیز شناخته می شود. یکی از نکاتی که در هنگام قراردادن آرماتور ریشه دیوار بتنی باید به آن دقت نمود، عدم قرارگیری آرماتورها در محل نصب صفحه ستون ها می باشد.

پس از بستن آرماتورهای ریشه و جهت جلوگیری از جابجایی آنها قبل از بتن ریزی فونداسیون ، آنها را بوسیله یک یا دو عدد آرماتور افقی به یکدیگر می بندند. لازم به ذکر است حداقل طول آرماتورهای ریشه به اندازه ای است که بتواند ضوابط همپوشانی آرماتور را تامین نماید.

دیوار برشی
دیوار برشی

قالب بندی در دیوار برشی

بعد از پایان یافتن آرماتوربندی نوبت به قالب بندی می رسد. در اجرای قالب بندی باید به عبور صحیح و کامل تیرها یا ستون ها(بدون قطع میلگرد) از دوطرف تیرهای فلزی مدفون در بتن می باشد؛ در صورت وجود چنین تیرهایی جهت درگیری کامل بتن با تیر فلزی حتما باید روی هردو بال تیر برشگیرهایی را جوش داد (می توان از قطعات پروفیل ناودانی استفاده نمود). کنترل وجود فضای مناسب در محل قرارگیری تیر فلزی از داخل دیوار بتنی، جهت عبور مناسب و راحت بتن نیز از مواردی است که حائز اهمیت است. در پایان، پس از اطمینان از قرارگیری مناسب میلگرد‌ها در فضای بین قالب‌ها، باید صفحات قالب را با استفاده از پین و گوه به یکدیگر و به آرماتورها متصل کرد.

بتن ریزی در دیوار برشی

پس از قالب‌بندی و اطمینان از محکم بودن اتصالات قالب‌ها، می‌توان نسبت به بتن‌ریزی در فضای بین قالب‌ها اقدام نمود. همزمان با بتن‌ریزی باید با استفاده از دستگاه‌های ویبراتور از جای‌گیری مناسب بتن در میان میلگرد‌های افقی و عمودی اطمینان حاصل کرد.

مزایای دیوار برشی

 • افزایش قابل توجه درجه ایمنی در مقابل شکست یا ریزش ساختمان؛
 • کاهش خسارت به عناصر غیرسازه‌ای
 • کاهش ابعادسازه ای و کاهش مصرف بتن و فولاد.
 • امنیت روانی ساکنین ساختمان در رابطه با مخاطرات طبیعی همچون زلزله و …
 • دیوار برشی پس از ایجاد ترک های بسیار نیز بارهای ثقل را تحمل می کنند در حالی که این مورد در مورد ستون ها صادق نیست؛
 • شکل پذیری بالا.

معایب دیوار برشی

 • به دلیل حساسیت بالا در طراحی، در صئرت عدم تخمین صحیح تعداد دیوارها و یا قرارگیری نامناسب، امکان شکست برشی وجود دارد؛
 • درصورت عدم محاسبه مناسب در مورد دیوار برشی وبروز مغایرت در محاسبه مرکز سختی و ثقل دیگر پارامترهای محاسباتی ، امکان وقوع پیچش و چرخشدر سازه میباشد.

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

دیوار برشی

جمع بندی

همانطور که پیشتر اشاره شد، دیوار برشی از عناصر مهم استقامتی ساختمان است و اجرای آن در پروژه ساختمان سازی برای مهندسین مجری و مهندسین مشاور اهمیت بسیاری دارد. شرکت مهندسی رومی در راستای ارائه خدمات بی نقص و با کیفیت و منطبق با استانداردهای جهانی همواره ارائه پروژه های منحصر به فرد را در اولویت برنامه ریزی ها، مشاوره و اجرای ساختمان ها قرار داده است و این موارد را در ریزترین اجزای اجرایی ساختمان که بیشتر از هر بخش دیگری مربوط به ایمنی ساختمان می شود، همچون اسکلت بتنی یا تیرچه بلوک ، دیوار برشی و …، پیگیری کرده است.

دیوار برشی چیست ؟

در محاسبات‌ سازه ساختمان ها (چه بتنی و چه فلزی و چه مختلط و ویژه)،استفاده از مهاربند(بادبندها) و دیوار برشی در ابعاد و مصرف بتن و فولاد نقش بسیار موثری ایفا می نماید. Shear Wall یا دیوار برشی، دیواری است که از قطعات مهاری یا برشی ساخته شده است و در مقابله با اثر بارهای جانبی وارده بر سازه بسیار موثر میباشد. با نظر به اهمیت دیوارهای برشی در رفع نیروهای جانبی، باید طراحی این دیوارها به صورتی باشد که مقاومت و شکل پذیری کافی را داشته باشند. با توجه به تجربه اجرای دیوار برشی می توان گفت که شکل مقطع دیوار بر رفتار آن اثرات بسیاری دارد. به عنوان مثال اگر دیواری در دو انتهای خود دارای بال باشد، از پایداری و از شکل پذیری بیشتری در مقایسه با دیوار بدون بال بخوردار است.

مزایای دیوار برشی چیست ؟

افزایش قابل توجه درجه ایمنی در مقابل شکست یا ریزش ساختمان؛ کاهش خسارت به عناصر غیرسازه‌ای کاهش ابعادسازه ای و کاهش مصرف بتن و فولاد. امنیت روانی ساکنین ساختمان در رابطه با مخاطرات طبیعی همچون زلزله و … دیوار برشی پس از ایجاد ترک های بسیار نیز بارهای ثقل را تحمل می کنند در حالی که این مورد در مورد ستون ها صادق نیست؛ شکل پذیری بالا.

معایب دیوار برشی چیست ؟

به دلیل حساسیت بالا در طراحی، در صئرت عدم تخمین صحیح تعداد دیوارها و یا قرارگیری نامناسب، امکان شکست برشی وجود دارد؛ درصورت عدم محاسبه مناسب در مورد دیوار برشی وبروز مغایرت در محاسبه مرکز سختی و ثقل دیگر پارامترهای محاسباتی ، امکان وقوع پیچش و چرخشدر سازه میباشد.

انواع دیوار برشی

دیوار برشی مونولیتیک، دیوار برشی جفت،دیوار برشی تخت و کانالی

تیرچه بلوک

تیرچه بلوک

تیرچه بلوک | اجزای تشکیل دهنده ، مزایا و معایب | نکات و مراحل اجرایی سقف تیرچه بلوک در ساختمان | شرکت مهندسی رومی

تیرچه بلوک

تیرچه بلوک چیست ؟

  قدمت استفاده از تیرچه بلوک در صنعت ساختمانی به 70 سال پیش می رسد و در ایران نیز طی 40 سال گذشته استفاده از تیرچه در ساختمان ها رواج بیشتری یافته است. سقف تیرچه و بلوک نوعی دال یکطرفه است و همانطور که از نام آن پیدا است، از دو بخش تیرچه و بلوک تشکیل شده است که با عنصر بتن پوشش داده می شود.

  در ابتدای ورود تیرچه به لیست مصالح ساختمانی معماران و مهندسین ساختمان، به دلیل استفاده از بلوک های سیمانی، وزن تیرچه

 به مقدار قابل توجهی افزایش می یافت و استفاده از آن از دو جهت سنگین شدن وزن کلی ساختمان و مخاطرات احتمالی در هنگام زلزله و همچنین هزینه های مالی، مقرون به صرفه نمی نمود. اما پس از مدتی با استفاده از یونولیت به جای بلوک های سیمانی مشکل سینگینی وزن تیرچه بلوک ها برطرف شد؛ اما همزمان مشکل دیگری نیز بروز کرد.

  یونولیت های جایگزین بلوک های سیمانی قابلیت آتش سوزی بالایی داشت و در هنگام آتش سوزی دود بسیار غلیظی تولید می کرد؛ که این مورد نیز با ورود فوم نسوز به صنعت ساختمان سازی برطرف شد و از جهت اقتصادی نیز نسبت به نسل های قدیمی خود مقرون به صرفه بود.

اجزای تشکیل دهنده تیرچه بلوک

 • تیرچه

تیرچه عضو پیش ساخته ای است که از بتن و فولاد تشکیل شده است و در دو نوع تیرچه خرپایی و تیرچه پیش تنیده تولید می شود. قیمت تیرپه بتنی با توجه به طول و ارتفاع آن تغییر می کند. برای تولید تیرچه بتنی آرماتورهای اصلی مورد نیاز سقف باید به یک شبکه خرپایی با ایستایی کافی متصل شوند.

 • بلوک

برای پر کردن محل خالی موجود در بین تیرچه ها، از بلوک های توخالی استفاده می شود. جنس بلوک عموما از سفال، بتن، پلاستیک یا یونولیت است. تنها وظیفه بلوک ها در سقف هایی که در اجرای آن از تیرچه و بلوک استفاده شده است، پر کردن فضای خالی تیرچه ها است و برای تحمل نیرو به کار نمی آید.

در واقع بلوک ها در حکم قالب هایی هستند که نیروهای اجرایی (وزن کارگران و ابزارهای ساختمانی) را قبل از بتن ریزی سقف تحمل می کنند. بلوک معمولا مواد مختلفی تولید می شود، همچون:

 • بتن
 • سفال
 • مصالح چوبی یا مقوایی
 • یونولیت

 

 • میلگرد افت حرارتی

برای کنترل ترک های ناشی از تنش های حرارتی و جمع شدگی بتن به قطر 6 یا 8 میلی متر با فاصله حدود 25 سانتی متر در دو جهت عمود بر هم روی سقف اجرا می شود. قطر میلگرد افت حرارتی برای میلگرد ساده، حداقل 5 میلیمتر و برای میلگردی که مقاومت بالایی دارد 4 میلیمتر است.

 • بتن پوششی

بتن پوششی قسمتی از تیر مرکب است که در محل کارگاه بعد از تعبیه تیرچه ها و بلوک بتن ریزی می شود و وقتی که مقاومت لازم را پیدا کرد، به کمک عضو کششی، نیروی وارده بر سقف را تحمل می کند.

تیرچه بلوک

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

تیرچه بلوک

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

مزایا و معایب تیرچه بلوک

مزایا

 • به دلیل شمع بندی در هنگام اجرای سقف، این نوع سقف ها لرزش کمتری نسبت به سایر نمونه ها دارد؛
 • تیرچه و بلوک از پیش در کارگاه ساخته می شود، به همین دلیل با سرعت بالایی نصب می شوند؛
 • اجرای تیرچه وقتگیر نیست و هزینه بالایی ندارد؛
 • استفاده از بلوک باعث کاهش مصرف بتن و کاهش هزینه ها می شود؛
 • تیرچه و بلوک مقاومت بالایی در برابر باد و زلزله دارد؛
 • تیرچه بلوک های نسل جدید که از فوم ضد حریق تشکیل می شوند، مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند.

معایب

 • اگر مدت جابه جایی تیرچه به طول بینجامد، امکان آسیب رسیدن به بتن های تیرچه وجود دارد؛
 • به دلیل تولید پیشاپیش تیرچه بلوک در کارگاه و امکان نظارت کم، احتمال استفاده از میلگردهای تکه شده و جوش خورده وجود دارد؛
 • در مقایسه با سقف دال بتنی و کامپوزیت صلبیت لازم را ندارد؛
 • حداکثر دهانه قابل پوشش با استفاده از سقف 8 متر است؛
 • اگر فاصله بین ریختن بتن در تیرچه و سقف (که در دو مرحله جداگانه انجام می شود) بیشتر از حد معمول شود، باعث بروز نواقص و ناهماهنگی هایی می شود.

نکات اجرایی سقف تیرچه بلوک

 • حداکثر طول تیرچه تک هفت متر می‌باشد. اگر بیشتر از هفت و کمتر از هشت متر بود، توصیه می‌شود از تیرچه مضاعف استفاده شود و اگر بیش از هشت متر بود آیین‌نامه الزام به استفاده از تیرچه دوبل را ضروری می‌داند؛
 • فاصله میلگردهای عرضی متوالی در تیرچه‌ها نباید از ۲۰ سانتی‌متر بیشتر باشد؛
 • حداقل مقاومت فشاری بتن پاشنه ۲۵۰ کیلوگرم بر سانتی‌ مترمربع است؛
 • فاصله محور تا محور تیرچه‌ها نباید از ۷۰ سانتی‌متر بیشتر شود.
 • در دهانه‌های بالاتر از چهار متر ضروری است از کلاف عرضی یا ژوئن در جهت عمود بر تیرچه ها استفاده شود؛
 • عرض تیرچه‌ها نباید از ۱۰ سانتی‌متر کوچک‌تر و ارتفاع کل از ۳٫۵ برابر عرض حداقل، بیشتر باشد؛
 • حداقل فاصله دو بلوک در دو طرف یک تیرچه، پس از نصب نباید از ۱۰ سانتی‌متر کمتر باشد؛
 • ضخامت بتن پوششی قسمت بالایی تیرچه نباید از پنج سانتی‌متر یا یک دوازدهم فاصله آزاد تیرچه ها کمتر باشد؛
 • لازم است ضخامت سقف برای تیرهایی با تکیه‌گاه ساده بیشتر از یک ‌بیستم طول دهانه باشد؛
 • ضخامت سقف برای تیرهای یکسر گیردار باید بیشتر از یک بیست و ششم طول دهانه باشد.
تیرچه بلوک

phone

تماس و مشاوره رایگان با کارشناسان رومی

تیرچه بلوک

مراحل اجرای سقف تیرچه بلوک

 1. قرار دادن تیرچه بین دهانه ها
 2. شمع بندی زیر تیرچه ها
 3. قرار دادنبلوک ها در بین تیرچه ها
 4. اجرای میلگردهای افت و حرارت
 5. قالب بندی اطراف تیرچه ها
 6. بتن ریزی سقف تیرچه بلوک

جمع بندی

همانطور که پیشتر اشاره شد، تیرچه بلوک از عناصر مهم اسقامتی ساختمان است و اجرای آن در پروژه ساختمان سازی برای مهندسین مجری  و مهندسین مشاور اهمیت بسیاری دارد. شرکت مهندسی رومی در راستای ارائه خدمات بی نقص و با کیفیت و منطبق با استانداردهای جهانی همواره ارائه پروژه های منحصر به فرد را در اولویت برنامه ریزی ها، مشاوره و اجرای ساختمان ها قرار داده است و این موارد را در ریزترین اجزای اجرایی ساختمان که بیشتر از هر بخش دیگری مربوط به ایمنی ساختمان می شود، همچون سازه بتنی و …، پیگیری کرده است.

معایب تیرچه بلوک چیست؟

اگر مدت جابه جایی تیرچه به طول بینجامد، امکان آسیب رسیدن به بتن های تیرچه وجود دارد؛ به دلیل تولید پیشاپیش تیرچه بلوک در کارگاه و امکان نظارت کم، احتمال استفاده از میلگردهای تکه شده و جوش خورده وجود دارد؛ در مقایسه با سقف دال بتنی و کامپوزیت صلبیت لازم را ندارد؛ حداکثر دهانه قابل پوشش با استفاده از سقف 8 متر است؛ اگر فاصله بین ریختن بتن در تیرچه و سقف (که در دو مرحله جداگانه انجام می شود) بیشتر از حد معمول شود، باعث بروز نواقص و ناهماهنگی هایی می شود.

مزایا تیرچه بلوک چیست؟

به دلیل شمع بندی در هنگام اجرای سقف، این نوع سقف ها لرزش کمتری نسبت به سایر نمونه ها دارد؛ تیرچه و بلوک از پیش در کارگاه ساخته می شود، به همین دلیل با سرعت بالایی نصب می شوند؛ اجرای تیرچه وقتگیر نیست و هزینه بالایی ندارد؛ استفاده از بلوک باعث کاهش مصرف بتن و کاهش هزینه ها می شود؛ تیرچه و بلوک مقاومت بالایی در برابر باد و زلزله دارد؛ تیرچه بلوک های نسل جدید که از فوم ضد حریق تشکیل می شوند، مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارند.

اجزای تشکیل دهنده تیرچه بلوک چیست؟

تیرچه ،بلوک،بتن،سفال،مصالح چوبی یا مقوایی،یونولیت،میلگرد افت حرارتی،بتن پوششی